Powierzanie zleceń osobom pracującym na czarno – dlaczego to błąd?
Wszystkim zależy na tym, aby powierzona usługa została wykonana w sposób rzetelny i fachowy.
Istnieje jednak duży procent osób, które chcą zaoszczędzić i zamierzony cel może być w zupełności odwrotny, a czasem katastroficzny w skutkach.
Dziś omówimy sobie kilka powodów, dlaczego warto korzystać z zarejestrowanych firm.
Również wypunktujemy minusy osób świadczących usługi bez działalności.
1. Ubezpieczenie firmowe OC
W przypadku wyrządzonej szkody działalność zarejestrowana posiadająca ważną polisę może zlikwidować taką szkodę szybko i sprawnie, a bardzo często są to szkody wielkości kilkudziesięciu tysięcy lub więcej w zależności od rozmiaru.
Przykładowe powszechne to pożar w budynku, zalanie mieszkania, uszkodzenie wszystkich urządzeń elektrycznych.
Przyjrzyjmy się teraz jak to wygląda w przypadku osób bez działalności gospodarczej.
Taki zleceniobiorca nie może wykupić polisy OC, a w przypadku wystąpienia szkody większość „umywa ręce”, a osoby pokrzywdzone muszą przejść przez długi i kosztowny proces sądowy, jeśli oczywiście posiadają odpowiednie dowody.
2. Przestępstwo
Zlecenie usługi osobie pracującej na czarno nie jest bezpośrednio przestępstwem ze strony klienta. Jednak w wielu jurysdykcjach prawo może nakładać kary lub grzywny na osoby korzystające z takich usług zwłaszcza, jeśli są świadome nielegalności sytuacji.
Dlatego zawsze upewnij się, że osoba lub firma z którą współpracujesz działa legalnie i przestrzega wszystkich odpowiednich przepisów.
3. Nieuczciwa konkurencja
Firmy płacą podatki, które przyczyniają się do rozwoju infrastruktury, ośrodków zdrowia oraz lokalnych społeczności. Pewnie wielu z Was nie chciałoby, aby zabrakło pieniędzy w kasie NFZ na leczenie lub utrzymanie szkół, przedszkoli? Taki scenariusz jest możliwy, gdyby wszyscy pracowali na czarno.
Dodatkowo zaniżone stawki przyczyniają się do powolnego rozwoju firm, które nie mogą w skutkach stworzyć nowych miejsc pracy lub zakupić niezbędny sprzęt.
4. Wysoka jakość
Zarejestrowane firmy posiadają szereg reguł, które muszą spełnić zarówno z BHP jak i ochrony środowiska. Dzięki nim można zachować wysoką jakość usług z zachowaniem bezpieczeństwa dla zdrowia oraz środowiska.
5. Utrata gwarancji
Wielu producentów w celu zachowania umowy gwarancyjnej wymaga, aby usługa była przeprowadzona przez legalnie działającą firmę posiadającą niezbędne uprawnienienia oraz jasno określają jak usługa powinna być przeprowadzona.
6. Reklamacja
W przypadku firm klient posiada prawo do rękojmi i może żądać w przypadku wadliwie wykonanej usługi lub towaru zwrotu pieniedzy, naprawy lub wymiany.
Osoba prywatna nie jest zobligowana do niczego i nie posiada żadnych regulacji w tym zakresie. Z powstałym problemem muszą Państwo uporać się we własnym zakresie.
7. Niskie wypłaty dla pracowników
Przez nieuczciwą konkurencję, która omija podatki i inne opłaty wiele firm zmaga się z problemem w postaci oferowania niskich stawek dla swoich pracowników co bardzo mocno przekłada się na ich komfort życia.
Podsumowując, unikanie korzystania z usług osób pracujących na czarno przyczynia się do stworzenia bardziej bezpiecznego, etycznego i zrównoważonego środowiska zarówno dla klientów, jak i firm, a także wspiera rozwój społeczności lokalnych.